Realizacja projektu

Przy okazji publikacji posta o projekcie LK&875 (możecie go przeczytać tutaj >>) padło z Waszej strony wiele zapytań, o to jak wygląda realizacja tego projektu.

Ten  projekt cieszy się dość dużą popularnością i od kilku Inwestorów, którzy zakupili LK&875 otrzymaliśmy informacje, że prace budowlane już trwają.

Niestety, żadna z tych informacji, póki co nie została poparta zdjęciami. Ale czekamy i od czasu do czasu przypominamy się.

Mam nadzieje, że wkrótce będę mógł je Wam tu zaprezentować.

Tymczasem chętnie podzielę się z Wami zdjęciami z realizacji innego mojego projektu.

Jest to reprezentacyjny, duży dom w stylu nowoczesnym  – Projekt LK&1048

Łomianki (3 of 19)

Sesja została wykonana wieczorem, w klimatycznym oświetleniu ogrodowych lamp.

Łomianki (4 of 19) Łomianki (2 of 19)

LK&1048 to projekt dość wymagający. Przestronny – ponad 600 m2 powierzchni użytkowej, z licznymi przeszkleniami.

Łomianki (7 of 19)

Łomianki (11 of 19)

A oto jak projekt prezentował się na wizualizacjach. Jak widać realizacja jest bardzo rzetelna, a efekt imponujący.

50c7353978fc81048_c 50c7353f6e6131048_d 50c73533b8c5e1048_b

 

DANE TECHNICZNE

Powierzchnia użytkowa (bez garażu i kotłowni): 635.90 m2

Powierzchnia garażu: 49.97 m2

Powierzchnia kotłowni: 11.83 m2

Powierzchnia całkowita: 1676.92 m2

Powierzchnia zabudowy: 543.00 m2

Kubatura netto: 2522.82 m3

Kubatura brutto: 4313.35 m3

Wysokość budynku: 10.00 m

Kąt nachylenia dachu: 26 °

Powierzchnia dachu: 277.74 m2

LK&875 – niewielki i nowoczesny

Jeżeli budynek ma być piękny, każdy jego fragment musi znaleźć odpowiednie miejsce, rozmiar, kształt i kolor. Wszystko to w zasadniczy sposób wpływa na ostateczny kształt dzieła architektonicznego.

Antoni Gaudi

 

perspektywa ogrodowa

rys. 1 LK&875 perspektywa ogrodowa

 

LK&875 to projekt domu jednorodzinnego, piętrowego z garażem dwustanowiskowym.

Głównym założeniem projektowym było stworzenie interesujących wnętrz i bezpośredniego kontaktu z przestrzenią zewnętrzną od strony ogrodowej, którą tworzy tafla wody, deski tarasowe, kamienna posadzka i mur.

Na piętrze usytuowano wygodne sypialnie  z garderobami, dużą łazienkę i pralnię. Wszystkie pokoje maja dostęp do przestronnych zadaszonych tarasów z widokiem na ogród. Na jednym z nich, dodatkowo zaprojektowano zewnętrzny kominek.

parter

rys.2 parter

poddasze

rys.3 piętro

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W większości planów zagospodarowania przestrzennego wymagany jest dach wielospadowy, a niemożliwe jest uzyskanie zgody na dach płaski. W przypadku tego projektu nowoczesna bryła budynku została częściowo przykryta dachem, co tworzy harmonijna kompozycję i rozwiązuje wspomniany problem.

512ccb92d941b875_a

rys.4 perspektywa frontowa

 

Styl domu inspirowany jest architekturą polskiego modernizmu.

512ccba565283875_c

rys.5 perspektywa ogrodowa 2

 

DANE TECHNICZNE

Powierzchnia użytkowa (bez garażu i kotłowni): 171.31 m2

Powierzchnia garażu: 36.36 m2

Powierzchnia kotłowni: 6.10 m2

Powierzchnia całkowita: 392.00 m2

Powierzchnia zabudowy: 271.00 m2

Kubatura netto: 625.10 m3

Kubatura brutto: 1180.00 m3

Wysokość budynku: 10.35 m

Kąt nachylenia dachu: 35 °

Powierzchnia dachu: 54.58 m2

 

Dom rodzinny w krajobrazie kujawsko-pomorskim

Projekt LK&1196 został stworzony w ramach KONKURSU NA OPRACOWANIE PROJEKTU DOMU RODZINNEGO W KRAJOBRAZIE KUJAWSKO–POMORSKIM w ramach projektu pn. „Promocja odnawialnych źródeł energii oraz nowoczesnych systemów dywersyfikujących źródła i sposoby ich wykorzystania jako element ochrony środowiska przyrodniczego w województwie kujawsko-pomorskim”

LK1196_PERSPEKTYWA FRONTOWA

LK&1196 perpektywa frontowa

Głównym założeniem programowym  projektu domu rodzinnego jest myśl: dzisiejszy człowiek potrzebuje światła, przestrzeni, czystego powietrza, dobrej wody i ciszy. Druga sentencja, która przyświecała przy powstawaniu projektu brzmi: nasz rozwój zależy od tego co przyszły dom nam zaoferuje.

Dom został zaprojektowany dla całego obszaru województwa kujawsko-pomorskiego. Nie chcielismy bezpośrednio nawiązywać do rozwiązań oraz detali dawnych domów, chcieliśmy zaczerpnąć z tego co istotne i stworzyć współczesny język detali i rozwiązań. W tym wypadku posłużyliśmy się układem domu, który jest pod jednym dachem.

Elementem charakterystycznym dla tych terenów jest wystawka, którą chętnie zastosowaliśmy nadając jej współczesny wyraz. Kolejnym elementem, który wyróżnia ten region Polski jest charakterystyczna konstrukcja bram wjazdowych, którą użyliśmy w bramie garażowej. Dalszymi elementami wieńczącymi wejście domu są ogrodzenie oraz brama wjazdowa – tutaj mając na uwadze dawne płoty sztachetowe zastosowaliśmy proste aluminiowe słupki zatopione w betonowej podmurówce.

LK1196_PERSPEKTYWA FRONTOWA2

Elementem charakterystycznym dla tych terenów jest wystawka

LK1196_PERSPEKTYWA OGRODOWA2

Charakterystyczna konstrukcja bram wjazdowych, użyta w bramie garażowej

W nawiązaniu do myśli przewodniej: dzisiejszy człowiek potrzebuje światła, przestrzeni, czystego powietrza, dobrej wody i ciszy, rozwijając założenia programowe tego domu opiszemy poszczególne rozwiązania:

Jest to projekt dedykowany dla obszarów północnej części Polski, dlatego stworzono układ na wydłużonym prostokącie, usytuowanym w kierunku północno – południowym. Garaż specjalnie został ulokowany w części północno – zachodniej dlatego też istnieje aż pięć najbardziej optymalnych możliwości wjazdu do niego, co stwarza  ogromną elastyczność kształtowania zespołu urbanistyki.

Wejście do domu znajduje się od strony  północnej, co ma bardzo pozytywny wpływ na energię całego domu,  jeśli ma się na uwadze aspekt z pogranicza nauki, który zakłada korzystny wpływ z mieszania się energii płynących z północy i wschodu.

Nie chcieliśmy tworzyć projektu domu taniego, małego – chcieliśmy zaprojektować dom dogodny dla rozwoju rodziny o modelu 2+2 lub 2+3. W domu stworzono różne miejsca nacechowane treściami, które ten rozwój umożliwią.

LK1196_PERSPEKTYWA FRONTOWA6

Człowiek potrzebuje światła, przestrzeni, czystego powietrza, dobrej wody i ciszy

Wchodząc do domu,  bez konieczności przechodzenia przez inne pomieszczenia, bezpośrednio docieramy na duży zadaszony taras. Znajduje się tam piękna jadalnia z kredensem, (najlepiej gdyby był to odrestaurowany stary regionalny mebel). Z tarasu na jednym poziomie znajduje się przejście do przewiązki oświetlonej na 2 strony, po złożeniu okien harmonijkowych mamy kolejne miejsce z kuchnią grillową. Obok pod zadaszeniem zaprojektowano miejsce przeznaczone na drewno kominkowe. Idąc dalej, zaraz przy wejściu znajduje się kuchnia ze spiżarnią i efektownym, panoramicznym oknem. Obok  usytuowano ażurowe schody prowadzące na antresolę oraz poddasze.

LK1196_PERSPEKTYWA OGRODOWA

Salon jest podzielony na  dwie strefy: jadalną oraz wypoczynkową  z centralnie usytuowanym kominkiem. W salonie z trzech stron zastosowano przeszklenia, po to by bez przeszkód można było kontemplować miejscowy krajobraz. Bezpośrednio w sąsiedztwie tych okien jest założony ogród kwiatowy.

Na poddaszu zaprojektowaliśmy część rodziców, na którą składają się sypialnia umieszczona w wystawce, z wyjściem na zadaszony taras oraz komfortowa łazienka i garderoba. W drugiej części poddasza znajdują się dwa  symetrycznie pokoje dzieci ze wspólną przestrzenią w postaci oranżerii oraz wspólna łazienka. Ostatnim pomieszczeniem na poddaszu, które jest niezwykle przydatne,  a jednocześnie bardzo często marginalizowane jest pralnia. Obok pralni umieściliśmy wyjątkowo praktyczny taras przeznaczony do suszenia, wietrzenia, odkurzania bielizny i garderoby, wszystko te czynności odbywają się w przestrzeni osłoniętej pionowym ażurem.

W projekcie domu pomyślano o osobach niepełnosprawnych ruchowo i dlatego na parterze jeden pokój oraz łazienka są przystosowane do ich potrzeb.

Inne elementy zagospodarowania, wzięte z dawnej tradycji a w dzisiejszych czasach bardzo potrzebne są wspomniany powyżej ogród kwiatowy obok grządki warzywne, niewielki sad owocowy, zadbany trawnik. Takim elementem, nawiązującym do tradycji tych terenów są także, ułożone w sąsiedztwie kuchni grillowej, zebrane kamienie polodowcowe, które dają przyjemność patrzenia na „miliony lat”.

Jeżeli chodzi o rozwiązania materiałowe to ściany domu zaprojektowano z bloczka YTONG ENERGO + o wartości U=0,17 (materiał ten jest chętnie stosowany w północnych częściach Polski) lub pustaka firmy Winerberger o gr. 44 cm z wkładką z wełny mineralnej. Strop w projekcie jest żelbetowy. Poddasze w konstrukcji drewnianej w układzie krokwiowo-jętkowym, ocieplone wełna mineralną o gr. 40 cm. Pokrycie dachu dachówką ceramiczną w kolorze antracytu.

Mając na uwadze tradycyjne domy (dużo deskowania), wprowadziliśmy nowe rozwiązanie czyli wysuniecie okapu na 50 cm  za pomocą lekkiego rusztu stalowego, który jest obłożony deskami.  Element ten przechodzi na całą ścianę. Okap, szczyty i inne elementy deskowania są wykonane z deski warstwowej, tj. dwóch sklejek wodoodpornych i forniru. Takie rozwiązanie daje gwarancję trwałości materiałów, a co za tym idzie ma wpływ na dobry wygląd domu przez długie lata.

LK1196_PERSPEKTYWA FRONTOWA5

LK1196_PERSPEKTYWA FRONTOWA4

Przechodząc do spraw instalacji. Na całej długości  elewacji od strony południowej zastosowano ruszt tworzący „poduszki powietrzne”, które będą powodowały efekt samochodowy, tj. będą się nagrzewały i gromadziły ciepło. Mając do wykorzystania stronę południową oraz dużą połać dachu nad garażem, zastosowano solary oraz fotowoltaikę. Kolejnym rozwiązaniem z zakresu odnawialnej energii jest pompa ciepła i odwierty pionowe umieszczone przed wejściem do domu oraz wspomniany powyżej kominek z płaszczem wodnym. Wodę deszczową odprowadzamy do podziemnego zbiornika, w którym znajduje się pompa pływakowa. Aby pompa ciepła działała bez problemów, dodatkowo w garażu, w osobnym pomieszczeniu umieszczono generator prądu. W przypadku braku kanalizacji, w pobliżu garażu umieszczone zostało szambo ekologiczne z rozsączaniem i dodatkowym urządzeniem, które odzyskuje ciepło ścieków do podgrzania zimnej wody.

Wartość EP tego domu ma wynosić  EP = 40 kWh/ (m2 rok)

 

DANE TECHNICZNE

Powierzchnia użytkowa: 224.9 m2

Powierzchnia garażu, pom. technicznego 1 i 2, pom. gospodarczego: 52,1 m2

Powierzchnia całkowita: 463,06 m2

Powierzchnia zabudowy: 249,52 m2

Kubatura netto: 1043,93 m3

Kubatura brutto: 1762,95 m3

Wysokość budynku: 10,9 m2

Wysokość ściany kolankowej: 1,05 m2

Kąt nachylenia dachu: 50°

Powierzchnia dachu: 398,5 m2

Projekt domu nowoczesnego na wąską działkę

LK&1173

Projekt tego domu o bardzo nowoczesnej bryle został podyktowany przez wymiary niezwykle wąskiej działki budowlanej, na której ma stanąć (działka ma jedynie 14 m szerokości!) Inwestorowi mimo ograniczeń  spowodowanych wymiarami działki, zależało projekcie domu nowoczesnego o dużej ilości przeszkleń, które zapewniają doskonałe doświetlenie pomieszczeń światłem słonecznym. Z tego powodu dom został zaprojektowany w ten sposób, że w jego bryle zastosowano trzy głębokie wcięcia, które powiększają płaszczyznę budynku, do której bezposrednio bedzie docierało słońce.

LK1173_PERSPEKTYWA OGRODOWA2

Jest to projekt domu pietrowego z piwnicą oraz dwoma garażami – jednym usytuowanym na parterze i drugim w piwnicy. Parter to głównie strefa dzienna – kuchnia, jadalnia i salon oraz strefa pracy – wygodny gabinet. Ponadto na parterze zaprojektowano niewielki pokój, który może służyć jako dodatkowa sypialnia, np. dla gości. Piętro to przestrzeń dedykowana odpoczynkowi – 3 komfortowe  sypialnie, 3 łazienki, przestronna garderoba oraz biblioteka i kącik zabaw dla dzieci.

LK1173_PERSPEKTYWA OGRODOWA

Taras jest przestronny, z podłogą wykończoną drewnem teakowym i zewnętrznym kominkiem

Jednym z wyróżników oraz niewątpliwie „smaczkiem” projektu jest piwnica, w której mieszczą się garaż 2 -stanowiskowy, bardzo przestronna (ponad 80 m2) sala fitness oraz pomieszczenie rekreacyjne. Pomieszczenie rekreacyjne jest wyposażone w wygodny barek, jedna ze ścian została w całosci przeszklona, co umożliwia  wgląd na część garażową.  Samochody są wielka pasją Inwestora i chciał mieć możliwość cieszenia sie ich widokiem podczas odpoczynku.

Część posadzki na parterze została wykonana ze szkła więc stanowi ona jednocześnie okno sufitowe doświetlające  pomieszczenia w piwnicy. Tym samym spełnione zostało jedno z głownych założeń projektu postawionych przez Inwestora, ze dom ma byc maksymalnie doświetlony naturalnym światłem. Dzięki ciekawym i nietypowym rozwiązaniom architektonicznym dociera ono nawet do pomieszczeń usytuowanych poniżej poziomu gruntu.

Piwnica

Rzut piwnicy: 1 – Korytarz 2 – Pomieszczenie rekreacyjne 3 – Fitness 4 – Garaż

Bardzo ciekawie zostało zaprojektowane piętro. Główna sypialnia jest pomieszczeniem niezwykle komfortowym: przestronnym, z własną garderobą i luksusową łazienką. Przez duże, przesuwane panoramiczne drzwi przechodzi się na zadaszony taras. Dodatkowo, bezpośrednio z tej sypialni można przejść do niewielkiej bibloteki, która znajduje się na antresoli nad pokojem dziennym.

LK1173_WNETRZE10

LK1173_WNETRZE11

LK1173_WNETRZE6

 

Po drugiej stronie piętra, oddzielone dużym korytarzem mieszczą się dwie mniejsze, ale równie komfortowe sypialnie, zaprojektowane jako pokoje dla dzieci. Jeden z nich ma bezpośrednie wyjście na kolejny zadaszony taras. Między obiema sypialniami znajduje się część wspólna, kącik zabaw dzieci – został on wygospodarowany na antresoli nad głównym wejściem.

Materiały, które zostały zastosowane na elewacjach to tynk sylikonowy w kolorze białym, cegła klinkierowa jasno – i ciemnopopielata. Materiały wykończeniowe to jasne płyty granitowe oraz drewno teakowe na tarasie, beton architektoniczny do wykonania  zjazdu do garażu. Okna i drzwi: aluminiowe, trzyszybowe oraz szyby gięte.

 

Projekt LK&1173

powierzchnia użytkowa: 344,66 m2

minimalne wymiary działki: 42,40 x 13,19 m

Szczegółowe informacje oraz dane techniczne projektu sa zamieszczone na stronie LK&Projekt

 

Tradycja i nowoczesność w górach

LK&1127 to projekt, który powstał na życzenie pewnego młodego małżeństwa, które marzyło o wybudowaniu domu w przepięknej panoramie Beskidu Żywieckiego.

Wybrana przez nich działka położona jest w miejscu, z którego roztaczają się wręcz zapierające dech w piersiach widoki gór, lasów oraz pól uprawnych.

Dlatego też, głównym założeniem projektowym było zaproszenie tego pięknego otoczenia do wewnątrz domu.

LK&1127

jednym z założeń projektu było zaproszenie otoczenia do wewnątrz domu

Z tego własnie powodu, główne pomieszczenia strefy dziennej: salon, jadalnia oraz kuchnia są zorientowane na najpiękniejsze widoki. Dookoła tych pomieszczeń zaprojektowałem zadaszona werandę, która przechodzi w przestronny taras z miejscem na stół i fotele oraz z zewnętrznym kominkiem.

528cc44014bc51127_f

przestronny taras z kominkiem zewnętrznym

Kolejnym ukłonem w stronę sielskiego charakteru inwestycji było zaprojektowanie przestronnego, zadaszonego szkłem patio, które posiada zewnętrzną kuchnię. Patio jest jedną z głównych osi kompozycyjnych, umieściłem je naprzeciwko głównego wejścia. Dodatkowo, wchodząc do domu – jeżeli zaistnieje taka potrzeba można przejść bezpośrednio wzdłuż werandy na patio, a z niego wejść do kuchni.

52a6f09351bd41127_w5 52a6f0885a7c01127_w3 52a6f09c6eb821127_w7 52a6f09813eb31127_w6

Cześć sypialna domu to przestronna główna sypialnia z własna garderobą i wyjściem na patio, druga sypialnia oraz wspólna łazienka.

Na południowej elewacji zaproponowałem trejaż, co daje możliwość założenia niewielkiej, przydomowej winnicy.

Ze względu na duży spadek terenu, powstała piwnica doświetlana światłem słonecznym. Dzięki temu w wydzielonej części piwnicy, do której wchodzi się przez główna klatkę schodową, została zaprojektowana strefa rekreacyjno-wypoczynkowa: sala profesjonalnego kina domowego, strefa fitness, bilard i niewielki barek.

Na poddaszu umieszczona została mała antresola z widokiem na część dzienna domu oraz kominek. Pozostałe pomieszczenia usytuowane na poddaszu to dodatkowy pokój z wyjściem na balkon, łazienka oraz pralnia.

528cc3fa4fcf71127_b

Dopełnieniem projektu jest garaż dwustanowiskowy, w którym znajduje się również agregat prądotwórczy.

W projekcie bardzo istotne były zagadnienia związane z energooszczędnością domu. Zastosowane ściany zewnętrzne 50 cm, posiadają współczynnik U=0,11W/m2K. Dotyczy to również poddasza, ścian i piwnic. Duże przeszklenia są wykonane z zestawów 3-szybowych, co  nie powoduje strat ciepła.

528cc44014bc51127_f 528cc40986f161127_d

 

Mały i nowoczesny

LK&875

Etyka architektury nie polega na poszukiwaniu ascetycznej prostoty za wszelka cenę, lecz na przestrzeganiu starej zasady decorum, czyli zgodności charakteru projektowanej przestrzeni z naturą przypisanych jej czynności, doświadczeń i doznań.

Gabriela Świtek

Dziś chciałem zaprezentować jeden z moich projektów, który powstał już jakiś czas temu. Głównym założeniem projektowym było stworzenie interesujących wnętrz, które będą bezpośrednio korespondowały z przestrzenią zewnętrzną od strony ogrodowej, która tworzą tafla wody, deski tarasowe, kamienna posadzka i mur.

Dom w swojej stylistyce jest bardzo nowoczesny, nawiązuje do polskiego modernizmu, na stosunkowo niewielkiej przestrzeni (171 m2) rozmieszczone są w pełni funkcjonalne i przemyślane rozwiązania architektoniczne. Na piętrze usytuowane są wygodne sypialnie z garderobami, duża łazienka oraz pralnia. Wszystkie pokoje mają dostęp do przestronnych i zadaszonych tarasów z widokiem na ogród.  Na jednym z nich, dodatkowo zaprojektowałem zewnętrzny kominek.

W większości planów zagospodarowania przestrzennego wymagany jest dach, w tym projekcie nowoczesna forma została częściowo pokryta dachem, co tworzy harmonijną kompozycje i rozwiązuje powyżej wspomniany problem

Projekt jest dostępny w e-sklepie www.lk-projekt.pl.

Projekt LK&875

wizualizacja projektu – front

512ccba565283875_c

projekt od strony ogrodu

Trwałość, użyteczność i piękno

LK929

Przestrzeń architektoniczna obejmuje, zatrzymuje, wzmacnia i koncentruje nasze myśli i chroni je przed zagubieniem.

Możemy marzyć i odczuwać nasze bycie na zewnątrz, lecz aby jasno myśleć, potrzebujemy architektonicznej geometrii i spokoju. 

Juhani Pallasamaa

Projekt LK&929

wizualizacja domu od strony ogrodu

Zamysłem niniejszego bloga jest dzielenie się z Wami moją pasją i inspiracjami, które czerpię z otaczającej mnie rzeczywistości – tej codziennej i tej bardziej niezwykłej, związanej z moimi podróżami. Jednak największa przygodą mojego życia była i jest moja praca architekta.

Dlatego też, od czasu do czasu zaprezentuję tu swoje projekty, wszystkie pochodzące z  mojej autorskiej pracowni LK&Projekt, przedstawię historie ich powstawania, refleksje jakie pozostały po pracy nad nimi,

Projekt LK&929

LK&929