W stylu skandynawskim

Ostatni wyjazd do Szwecji stał się okazją dla kolejnych refleksji o architekturze domów jednorodzinnych.

O tym co wspólne dla wszystkich szerokości geograficznych i charakterystyczne dla konkretnych miejsc.

Jeżeli chodzi o Szwecję, to – tak popularny dzisiaj styl skandynawski chyba większości ludzi kojarzy się, m.in z naturalnym drewnem i jasnymi kolorami. Moje pierwsze wrażenie, które się pojawiło,  to wszędzie obecne domy o drewnianych elewacjach, najczęściej w bardzo charakterystycznym bordowym kolorze z białymi obramowaniami drzwiowymi, okiennymi i deska szczytową.

Typowy szwedzki dom

Typowy szwedzki dom

Często spotyka się również elewacje intensywnie żółte oraz szare i białe.

IMG_7095

Kolorowe drewniane elewacje

Tradycyjny szwedzki dom

Charakterystyczne białe obramowania drzwiowe, okienne i deska szczytowa

To wszystko tonie w intensywnej zieleni i błękicie szwedzkiego nieba.

Charakterystyczne zachody słońca dodatkowo malują ten obraz pięknym, ciepłym światłem.

Zachody słońca malują domy pięknym, ciepłym światłem.

Zachody słońca malują domy pięknym, ciepłym światłem.

Od czasów kiedy pierwszy raz byłem w Szwecji, a było to już przeszło 38 lat temu, jeżeli chodzi o krajobraz nic się nie zmieniło, natomiast za każdym razem obserwuję że pojawia się coraz więcej domów jednorodzinnych nowego typu, po których widać że ludzie poszukują nowej architektury.

Od moich szwedzkich znajomych dowiedziałem się, ze po szwedzku nazywa się ten styl „funkyhus”, co nawiązuje oczywiście do nurtu funkcjonalizmu oraz do stylu funky. Charakterystyczne dla funkyhus są gładko tynkowane ściany, przeważnie w jasnych kolorach oraz płaskie, skośne i jednospadowe dachy. Wygląd domów miał znacząco odbiegać od tradycyjnej architektury.

Zaczęto przechodzić z drewnianych na tynkowane ściany, dachy płaskie, skośne, jednospadowe. Kształty bardzo proste, bez zbędnych dekoracji.

Co prawda w Szwecji – głównie ze względu na ceny materiałów i jednak olbrzymie przywiązanie do drewna, coraz częściej domy w stylu funky zaczęto budować z drewna, co zasadniczo jakby przeczyło samo w sobie temu nurtowi. Trend funkyhus zaraził również twórców mebli, szkła, ceramiki i metalu.

styl Funkyhus

Styl „funkyhus” z charakterystycznym jednospadowym, skośnym dachem

IMG_7031

Dom w stylu „funkyhus”

W greckim domu

W poszukiwaniu architektonicznych inspiracji oraz chwili wytchnienia trafiłem na grecką wyspę Kos. Na mapie to malutki punkcik, który w miarę jak mijały tam dni mojego pobytu okazał się być miejscem niezwykle ciekawym, zarówno pod względem kulturowym, jak i krajobrazowym.

Pierwsze wrażenie jakie dało się odczuć, to że czas płynie tu jakby wolniej, a w okół widać więcej uśmiechu i życzliwości. To sprawiło, że w doskonałym nastroju wyruszyłem na poznawanie miejscowej architektury. Oczywiście głównie skupiłem się na poznawaniu domów jednorodzinnych. Udało mi się zobaczyć dwa typowe domostwa greckie.

Grecki dom na wyspie Kos

Grecki dom na wyspie Kos

Są to domy, które jeszcze do niedawna zwyczajowo zamieszkiwane były przez  zamożniejszych mieszkańców Kos.

Charakterystycznym elementem poprzedzającym wejście do domu był piękny trejaż porośnięty winoroślą.  Jest to element niezwykle urokliwy,

ale i wybitnie praktyczny – dający domownikom i gościom możliwość ukrycia się w cieniu liści winorośli i pokrzepienia kiścią owoców zerwanych wprost z krzewu.

IMG_6053

Innym elementem, który wszystkim kojarzy się z grecką architekturą są błękitne drzwi i okiennice. Są one malowane na ten kolor ponieważ na przestrzeni wieków ludzie zauważyli, że kolor niebieski skutecznie odstrasza owady. Niezależnie od kolejnej praktycznej przyczynki, jest to niezwykle malowniczy i piękny architektonicznie element idealnie komponujący się z białymi ścianami domów i kolorowymi kwiatami w donicach.

Grecja 2014 247

Charakterystyczne błękitne okiennice

Jeśli chodzi o wnętrze greckich domów to przede wszystkim zachwyciła mnie ich prostota i funkcjonalność.

Część kuchenno-jadalniana w swoich rozwiązaniach bardzo przypomina najbardziej współczesne rozwiązania, które sam często stosuje w swoich projektach, np. dwustronne palenisko, z którego jak ze współczesnych kominków można korzystać zarówno wewnątrz domu, jak i z ogrodu czy też stół jadalny, który stanowi bezpośrednie przedłużenie strefy gotowania.

Sypialnie tradycyjnego greckiego domu zawsze umieszczane były na podwyższeniu, dzieci spały w kołysce-hamaku zawieszonym nad łóżkiem rodziców. Było to praktyczne i wygodne dla rodziców, którzy mogli w każdej chwili, bez wstawania z łóżka ukołysać maleństwo oraz zapewniało dziecku ciągłe poczucie bezpieczeństwa i bliskości rodziców.

IMG_6059

sypialnia w greckim domu

IMG_6062

tradycyjna kuchnia